niedziela, 25 lipca 2010

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - KUWEJT - GUJANA - NIGER

Fehaid Aldeehani - Strzelectwo - podwójny trap - Sydney 2000

( Brąz )
Fehaid Aldeehani startował na Igrzyskach Olimpijskich cztery razy. Debiutował w Barcelonie zajmując 29 miejsce w trapie. W Atlancie było nie, co lepiej 20 i 10 miejsce. Przełomowy moment w karierze strzelca z Kuwejtu, to start na igrzyskach w Sydney. Gdzie zdobył brązowy medal w podwójnym trapie, jak dotąd jedyny dla Kuwejtu w historii. Oprócz medalu z Sydney posiada również srebrny wywalczony w 2001 roku, oraz brązowy medal mistrzostw świata w strzelectwie w konkurencjach rzutków z 1999 i 2002 roku ( trap, podwójny trap )

Fehaid Aldeehani - jedyny medalista olimpijski z Kuwejtu

Michael Anthony - Boks - waga kogucia ( 54 kg ) - Moskwa 1980

( Brąz )
Michael Anthony to jedyny gujański medalista olimpijski. Krążek zdobył w Moskwie, pokonując po kolei Nureni Gbadamosi z Nigerii, Fayerz Zaghloul z Syrii, Daniela Zaragoze z Meksyku. Walkę o wejście do olimpijskiego finału przegrał 0-5 z Kubańczykiem Juanem Hernadezem. Zdobywając brązowy medal. Dwa lata po zdobyciu brązowego medalu przeszedł na zawodowstwo. W 1982 roku zadebiutował w pojedynku z Reynoldem McBeanem pokonując go dwukrotnie na punkty po 6 rundach. Pierwszy pojedynek przez nokaut wygrał 3 kwietnia 1983 roku. W 4 rundzie znokautował Oswalda Browna. Na przełomie 1983 i 1984 stoczył 2 walki z Anthonym Andrewsem. W walce rewanżowej doznał pierwszej w karierze porażki przez nokaut. W kolejnych walkach w latach 1985-1988 wygrał 9 kolejnych pojedynków. W 1988 roku stoczył 2 walki z Waynem Smithem. Walka rewanżowa zakończyła się remisem. Od tego czasu przegrywał większość toczonych przez siebie pojedynków. Ostatnią walkę w karierze stoczył 24 listopada 1995 roku. Pokonał przez techniczny nokaut Paula Lloyda.

Issake Dabore - Boks - waga lekkopółśrednia ( 63 kg )
Monachium 1972


( Brąz )
Issaka Dabore to bokser z Nigru był pierwszym sportowcem z tego kraju, który wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich. I do dnia dzisiejszego jedyny medalista olimpijski z tego afrykańskiego państwa. Dabore brał udział w igrzyskach w Tokio, w 1964 roku, po tym jak dziewięć miesięcy wcześniej przyjęto do MKOL, Nigryjski Związek Olimpijski. Był jedynym reprezentantem Nigru na tych igrzyskach. W debiucie przedarł się do ćwierćfinału, tam uległ Finowi Pertii Purhonenowi. Cztery lata później w Meksyku zakończył rywalizacje w jednej ósmej. Największy sukces odniósł w 1972 roku w Monachium, dotarł do półfinału uległ tam Bułgarowi Anghelem Angelovem, ale zdobył brązowy medal.


Przedstawiłem wszystkie państwa, które w historii Letnich Igrzysk Olimpijskich mają po jednym medalu.

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - DŻIBUTI

Houssein Ahmed Salah - Lekkoatletyka - maraton - Seul 1988

( Brąz )
Dżibuti ciężko znaleźć na mapie świata. Ten mały kraj położny, jest we wschodniej Afryce. Graniczy z Etiopią, Somalią oraz Erytreą. Reprezentanci Dżibuti startowali na Igrzyskach Olimpijskich siedem razy. Ich dorobek to jeden brązowy krążek. A zdobył go w Seulu Houssein Ahmed Salah w biegu maratońskim. Salah startował na igrzyskach cztery razy, jego miejsca to odpowiednio: 1984-20m, 1988-3m (brązowy medal), 1992-30m, 1996-42m. Bieg maratoński w Seulu zapisał się jako jeden z najbardziej zaciętych w historii. Złoty medal zdobył brodaty Włoch Celindo Bordin. Na ostatnich kilometrach maratonu w Seulu, liczyła się tylko trójka zawodników Ahmed Salah, Bordin oraz Wakiihuri z Kenii. Po przebiegnięciu 38 kilometrów, Salah wyprzedzał pozostałych zawodników o 30 metrów. Po 40 kilometrach Salah powiększył przewagę do 40 metrów. Jednak Bordin atakował, Salah bardzo często oglądał się do tyłu i widział, że nic jeszcze nie jest pewne. 600 metrów przed metą Bordin zaatakował Salaha. Zawodnik z Dżibuti, bardzo osłabł wbiegając na metę trzeci a tak był bliski złota. Obok medalu olimpijskiego, Houssein Ahmed Salah ma w dorobku dwa srebrne medale z Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce. Pierwszy zdobył w 1987 roku w Rzymie, drugi cztery lata później w Tokio. Legitymuję się rekordem życiowym w maratonie 2 godziny 7 minut i 7 sekund. Wynik ten uzyskał 17 kwietnia 1988 roku w Rotterdamie.

Od lewej - Bordin ( Włochy ), Salah ( Dżibuti ), Wakiihuri ( Kenia )

sobota, 24 lipca 2010

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - MAURITIUS

Bruno Julie - Boks - waga kogucia ( 54 kg ) - Pekin 2008

( Brąz )
Jedyny medal olimpijski dla archipelagu Mauritius zdobył bokser Bruno Julie. Brązowy medal olimpijski wywalczył w Pekinie. Pokonując po kolei zawodnika z Lesotho, Uzbekistanu oraz Wenezueli dość wyraźnie z nimi wygrywając, medal to efekt zapewne talentu, ciężkiej pracy, ale również wielkiego szczęścia w losowaniu. Gdyż trafił na dość słabych zawodników. O wejście do olimpijskiego finału przegrał z Kubańczykiem Leonem. Julie oprócz medalu z Igrzysk Olimpijskich ma na swoim koncie. Srebrny medal z Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej z Melbourne 2006, brązowy medal z Igrzysk Afrykańskich z Algieru 2007. Oraz srebro w mistrzostwach Afryki w boksie amatorskim, które odbywały się w Jaunde w 2003 roku. Bruno Julie miał propozycję reprezentować Francję oraz Stany Zjednoczone. Jednak odmówił i zadeklarował walczyć dla Mauritius. Po zdobyciu medalu zadedykował brązowy krążek dla wszystkich mieszkańców archipelagu. Podkreślał, że uskrzydlał go doping kibiców w Pekinie. Fani z Mauritius nadali mu przydomek „Czarodziej z Maurtius” oraz „Kruszarka”.

Bruno Julie - ze swoim brązowym krążkiem.

piątek, 23 lipca 2010

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - ERYTREA

Zersenay Tadese - Lekkoatletyka - bieg na 10000 m - Ateny 2004

( Brąz )
Zersenay Tadese to znakomity długodystansowiec, przełajowiec i maratończyk. Jako pierwszy reprezentant Erytrei zdobył medal olimpijski. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku w Atenach zajął trzecie miejsce w biegu na 10000 metrów za Etiopczykami Kenenisą Bekele i Sileshi Sihine. W biegu na 5000 metrów zajął 7 miejsce. Na swoim koncie ma szereg sukcesów. Między innymi: 2005 rok: wygrał prestiżowy półmaraton Great North Run w Newcastle. 2006 rok: Zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych w Fukuoce w biegu na długim dystansie, a w konkurencji drużynowej zdobył srebrny medal. Również w tym samym roku został indywidualnym mistrzem świata w Mistrzostwach Świata w biegach ulicznych w Debreczynie. W 2007 roku został mistrzem świata w biegach przełajowych, mistrzostwa odbywały się w Mombasie. W 2009 roku na Mistrzostwach Świata w Berlinie, stoczył wspaniałą walkę o złoty medal w biegu na 10000 metrów. Tadese mimo fantastycznego początku i prowadzenia przez ponad 3/4 dystansu, nie zdołał jednak swej pozycji utrzymać do końca. Wyprzedził go Kenenisa Bekele. Zersenay Tadese wpisał się tym samym na karty historii erytrejskiej, jak i światowej lekkoatletyki. Bowiem dotąd żaden reprezentant tego afrykańskiego kraju, nie zdobył srebrnego medalu na imprezie rangi mistrzowskiej.

Zersenay Tadese - cieszy się z brązowego medalu w Atenach 2004.

wtorek, 6 lipca 2010

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - ANTYLE HOLENDERSKIE

Jan Boersma - Żeglarstwo - windglider - Seul 1988

( Srebro )
Antyle Holenderskie to terytorium autonomiczne Holandii na morzu Karaibskim. Obejmuję pięć wysp, razem Antyle liczą około 223 652 tysięcy mieszkańców. Antyle posiadają swojego bohatera olimpijskiego a nawet dwóch, lecz jednemu chodzi tu o Churandy Martina. Odebrano tytuł wicemistrza olimpijskiego. W Pekinie Martina przebiegł dystans 200 metrów w czasie 19,82 s i zajął drugie miejsce w biegu finałowym, jednak został zdyskwalifikowany za przekroczenie swojego toru, podobnie jak trzeci na mecie Wallace Spearmon. Jak dotąd jedyny medal dla Antyli zdobył, w Seulu żeglarz Jan Boersma. Wywalczył srebrny medal w windsurfingu. Jan Boersma jest znaczącą osobą dla społecznośći Antyli. Pokazał, że taki kraj jak Antyle Holenderskie są w stanie rywalizować z największymi krajami świata. Postawa tego sportowca przerosła wszelkie oczekiwania. Społeczność Antyli Holenderskich darzy Boersme wielkim szacunkiem. Jest w swojej ojczyźnie bohaterem, oraz ikoną nie tylko żeglarstwa ale całego sportu.


Seul 1988 - Podium w klasie windglider - od lewej:


Mike Gebhardt (USA)
Bruce Kendall (Nowa Zelandia)
Jan Boersma (Antyle Holenderskie )