wtorek, 6 lipca 2010

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - ANTYLE HOLENDERSKIE

Jan Boersma - Żeglarstwo - windglider - Seul 1988

( Srebro )
Antyle Holenderskie to terytorium autonomiczne Holandii na morzu Karaibskim. Obejmuję pięć wysp, razem Antyle liczą około 223 652 tysięcy mieszkańców. Antyle posiadają swojego bohatera olimpijskiego a nawet dwóch, lecz jednemu chodzi tu o Churandy Martina. Odebrano tytuł wicemistrza olimpijskiego. W Pekinie Martina przebiegł dystans 200 metrów w czasie 19,82 s i zajął drugie miejsce w biegu finałowym, jednak został zdyskwalifikowany za przekroczenie swojego toru, podobnie jak trzeci na mecie Wallace Spearmon. Jak dotąd jedyny medal dla Antyli zdobył, w Seulu żeglarz Jan Boersma. Wywalczył srebrny medal w windsurfingu. Jan Boersma jest znaczącą osobą dla społecznośći Antyli. Pokazał, że taki kraj jak Antyle Holenderskie są w stanie rywalizować z największymi krajami świata. Postawa tego sportowca przerosła wszelkie oczekiwania. Społeczność Antyli Holenderskich darzy Boersme wielkim szacunkiem. Jest w swojej ojczyźnie bohaterem, oraz ikoną nie tylko żeglarstwa ale całego sportu.