czwartek, 17 czerwca 2010

Kraje z jednym medalem Igrzysk Olimpijskich - SUDAN

Ismail Ahmed Ismail - Lekkoatletyka - bieg na 800 m - Pekin 2008

( Srebro )
Flaga Sudanu, powiewała raz nad olimpijskim podium. Medal srebrny dla afrykańskiego kraju, zdobył Ismail Ahmed Isamil. Ten młody zdolny średniodystansowiec. Dokonał tego, na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008. Była to spora niespodzianka. Ponieważ wywalczyć krążek, dla Sudanu miał zupełnie ktoś inny. A mianowicie Abubaker Kaki Khamis, dwukrotny mistrz świata na 800 m w hali. Lecz odpadł w półfinale, medalowe aspiracje wykazywał jednak Ismail Ahmed Ismail. Pochodzi z grupy etnicznej, Fur z regionu Darfur. Jak wiadomo, region objęty strasznym konfliktem zbrojnym. Pomiędzy arabami a miejscowymi czarnoskórymi mieszkańcami. Ismail był ósmy, cztery lata wcześniej w Atenach 2004. W Pekinie był w świetnej formie. Przegrał tylko z biegaczem z Kenii. Zdobył srebro i stał, się prawdziwym bohaterem w swoim kraju. Jego największe sukcesy, oprócz medalu olimpijskiego. To cztery medale, w Mistrzostwach Afryki. Rekordy życiowe: 800 m ( stadion ) 1:43,82 min, 800 m ( hala ) 1:44,75 min. 4. wynik w historii światowej lekkoatletyki.